flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Історія суду

 

Історія Соснівського районного суду м. Черкаси

 

 За  більш ніж 700- річний вік місто Черкаси  має багату історію.

 Відоме наше місто з ХІІІ століття, і за час свого існування відіграло певну роль в історії України. Черкаси були осередком формування козаччини, жителі міста були безпосередніми учасниками Хмельниччини та Коліївщини.

З 1797 року Черкаси  стали повітовим містом Київської губернії.

Постановою ВУЦВК від 07 березня 1923 року «Про адміністративно – територіальний поділ губерній», ліквідовано поділ губерній на повіти і волості, і введено адміністративно – територіальний поділ на округи та райони.

Згідно Указу Президії Верховної Ради СРСР від 07 січня 1954 року, утворена Черкаська область.

     Після отримання статусу обласного центру почалося більш інтенсивне зростання міста  Черкаси, яке перетворило його в великий  промисловий центр та головний культурний осередок цілого регіону.

   Одночасно з розвитком  історії України відбувався і розвиток судової системи.

   За часів УРСР («Декрет про суд» від 24.11.1917 року)було скасовано всю судову систему Російської Імперії і утворено місцеві народні суду для звичайних справ, та Революційні трибунали для так званих «контрреволюційних злочинів» (скасовані в 1921 році).

 Народні суди в складі одного народного судді та народних засідателів від двох до шести осіб  розглядали карні й цивільні справи, не передбачені для Революційних трибуналів.

       23.10.1925 року  був виданий декрет про суд УРСР, який передбачав таку судову систему – народні суди, окружні суди і Верховний Суд України.

Законом «Про судоустрій УРСР» 1960 року збережено систему судових органів республіки - народний суд, обласний суд, Верховний Суд республіки.

Народний суд був основною ланкою судової системи України.

Як суд першої інстанції, він розглядав більшість цивільних і кримінальних справ.

До 1974 року в місті існував один суд – Черкаський міський народний суд. Приміщення суду знаходилось в центрі міста по вул. Шевченка, 227, на перехресті вулиць Леніна та Шевченка в 2-х поверховій будівлі 18 століття (зараз на цьому місті побудований супермаркет).

      З 1974 року місто поділено на 2 райони – Соснівський і Придніпровський, створено районні ради та інші районні організації, в тому числі прокуратури, відділи міліції і суди.

     Наказом №8 по Черкаському обласному відділу юстиції від 18.01.1974 Черкаський міський народний суд був ліквідований, частина працівників була переведена в Соснівський районний народний суд, частина – в Придніпровський.

     На той час суди підпорядковувалися  відділу юстиції виконавчого комітету Черкаської обласної ради депутатів трудящих, а з 07.10.1977 року - відділу юстиції виконавчого комітету Черкаської обласної ради депутатів трудящих, Міністерству юстиції УРСР.

     З часу створення і до 1981 року обидва суди розташовувалися в приміщенні ліквідованого міського суду по вул. Шевченка 227.

 В кінці 1981 року районні суди міста  переїхали в інше приміщення по вул. К.Маркса        (нині вул. О. Дашкевича),41.

 В 1987 році в місті введений в експлуатацію Будинок правосуддя , і суди  переїхали до цього приміщення, де знаходяться  до цього часу. Соснівський районний суд м. Черкаси розташований на 2 поверсі будівлі.

 

Першим головою Соснівського районного народного суду, з січня 1974 р. по  листопад 1975 року, була Пунова Антоніна Іванівна, яка в подальшому  тривалий час працювала  адвокатом, на даний час перебуває на заслуженому відпочинку.

 

Головами суду в свій час були:

з грудня 1975 р. по квітень 1978 р. -  Разін Іван Карпович(нині покійний),

з травня 1978 р. по травень 1982 р.- Степаненко Михайло Ілліч (нині покійний),

з червня 1982 р. по червень 1987 р.- Коршунова Тамара Федорівна (в подальшому працювала суддею, нині покійна),

з липня 1987 р. по лютий 1991 р.-  Швидкий Віктор Андрійович ( в подальшому працював суддею господарського суду Черкаської області, нині покійний),

з березня 1991 р. по березень 2001 р.- Грабовий Петро Степанович (нині на заслуженому відпочинку),

з квітня 2001 р. по грудень  2004 р.-   Дмитренко Микола Іванович (в подальшому працював суддею апеляційного суду Черкаської області, нині звільнений у відставку).

з 29.12.2004 року по 2.06.2015 р. -   Кузьменко Володимир Анатолійович (в квітні 2017 року звільнений у відставку).

з 03.06.2015 р. по 01.07.2016 р. обов'язки голови суду виконував Грабовий Петро Степанович.

 02.07.16 зборами суддів обрано головою суду Орленка Володимира Васильовича сроком на 2 роки.

 

 Завідуючою канцелярією суду була переведена з міського народного суду Федорова Олена Пилипівна, яка працювала в суді з 1948 року до звільнення на пенсію в 1985 році, тобто близько 37 років. 

 

В 1974 році склад суду був 3 судді, в тому числі голова суду.

Всі кримінальні та цивільні справи розглядалися складом суду – народний суддя та 2 народних засідателі, справи про адміністративні правопорушення - одноособово. Інститут народних засідателів є однією з форм участі народу у здійсненні правосуддя. За Законом “Про судоустрій Української РСР” прийнятим ВР УРСР 05.06.1981 року судді народного суду обиралися громадянами району таємним голосуванням строком на 5 років. Народні засідателі обиралися на зборах громадян за місцем роботи  або проживання відкритим голосуванням строком на 2,5 роки. Списки вибраних народних засідателів затверджувалися на сесії районної (міської) ради народних депутатів. Також з числа обраних народних суддів на сесії рай(міськ)ради народних депутатів затверджувався голова відповідного районного (міського) народного суду. Судді, народні засідателі були відповідальними перед виборцями або органами, що їх обирали, і звітували перед ними.

 Цивільні справи розподілялись по дільницях. Кожний суддя  мав свою дільницю, і якщо відповідач або позивач мешкав на території цієї дільниці, то суддя приймав позов на особистому прийомі і розглядав дану справу.

Складні кримінальні справи отримували більш досвідчені судді.  

Голова суду розглядав найбільш складні справи, такі як вбивства, згвалтування, вчинення злочинів неповнолітніми, поновлення на роботі та інші.

З виховною ціллю певна кількість кримінальних справ розглядалась у виїзних судових засіданнях за місцем роботи або навчання особи, що скоїла злочин: на підприємствах, заводах, в навчальних  закладах.

Кримінальні справи розподілялися між суддями за резолюцією голови суду.

Не було комп’ютерів, не було помічників у суддів. Всі ухвали, постанови, рішення, вироки писались суддями власноручно, а потім передавались для друку друкаркам, які виготовляли копії документів  на друкарських машинках. Так само протоколи судових засідань виготовлялись секретарями судових засідань  від руки.

Наш суд став для багатьох першою сходинкою в кар’єрному зрості.

Так, секретарем судових засідань працювала Плужник (Манько) Тетяна Федорівна, яка після отримання вищої освіти тривалий час працювала адвокатом, потім суддею нашого суду, звільнилась у зв’язку з виходом  на пенсію. Секретарем судових засідань працювала Майшева Лариса Олександрівна, після закінчення вищого учбового закладу - юрист в Соснівській районній раді, зараз працює адвокатом.

В нашому суді працювала суддею Дерунець Ольга Анатоліївна, яка теж починала свою трудову діяльність секретарем судових засідань Соснівського районного народного суду.

Працює суддею Кончина Ольга Іванівна, яка теж працювала раніше помічником судді нашого суду.

Суддею Приморського районного суду м. Одеса працює Гаєва Людмила Вадимівна, теж колишній секретар судових засідань  нашого суду.

Колишні судді нашого суду Вініченко Б.Б., Храпко В.Д., Захарова А.Ф. зараз займають посади суддів в апеляційному суді Черкаської області, Швидкий В. А., Єфіменко В. В. – займали посади суддів  господарського суду Черкаської області.

 Колишній суддя нашого суду Коваленко В.І. нині голова Черкаського окружного адміністративного суду.

Колишній суддя нашого суду Квач М. О. працював суддею апеляційного суду Чернігівської області, зараз у відставці.

Колишній суддя нашого суду Півторак В.В. був обраний Депутатом Верховної Ради України, працював в Адміністрації президента України, був заступником голови ДСА України.

Колишні працівники суду  працюють  юрисконсультами на підприємствах, нотаріусами, адвокатами, в органах прокуратури та юстиції.

Керівником апарату суду працює Ведмідь Катерина Іванівна, яка розпочала свою трудову діяльність в 1981 році  з посади секретаря судових  засідань в нашому суді.

 На даний час  в апараті суду  є працівники, які мають більш як десятирічний стаж роботи в нашому суді. Це Рибалка Г. В., Баздирєва Л. М., Ващіліна С. С., Дмитренко Н. Є., Доброєленко І. Г., Коваленко В. С., Кондес В. А., Кордіванова  С. І., Мартиненко А. В., Микитченко Н. О., Миколенко Н. М., Науменко Н.В., Ніколаєнко Н.І., Корсунова М. В., Трохименко Т. М..

Законом України  від 24.02.1994 року «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР»Про судоустрій УРСР» виключено слово «народний» з найменувань районних судів. З цього часу і по сьогоднішній день діє Соснівський районний суд м. Черкаси.

Відповідно до закону “Про внесення змін до закону України” “Про судоустрій України” з 2001 року районні (міські) суди тепер називаються місцевими судами.

 Місцеві загальні  суди на даний час  є основною ланкою судової системи в Україні.

Згідно закону України «Про судоустрій і статус суддів», призначення на посаду судді здійснюється Президентом України на підставі та в межах подання Вищої ради правосуддя, без перевірки додержання встановлених цим Законом вимог до кандидатів на посаду судді та порядку проведення добору чи кваліфікаційного оцінювання кандидатів.

З 2002 року  була введена посада помічника судді . Помічник судді виготовляє проекти постанов, ухвал, рішень, вироків. По кожній окремій справі готує для судді нормативно-правову базу, контролює роботу секретаря судового засідання і виконує інші доручення судді.

В 1990 р. в Соснівському районному народному суді працювало 5 суддів.

На даний час в штаті суду 84 особи, із них - 19 суддів, 19 помічників суддів, 19 секретарів судового засідання,  судові розпорядники, керівник апарату суду, заступник керівника апарату,  консультанти, спеціалісти з інформаційних технологій, старший секретар суду, секретарі суду, оператори комп’ютерного набору, архіваріуси, експедитор, робітник по обслуговуванню приміщення, прибиральниці.

Введена спеціалізація суддів.

Суддями Соснівського районного суду м. Черкаси на сьогодні працюють:  

1 Пироженко Сергій Андрійович                                  

2  Марцішевська Олена Миколаївна                                             

3  Мельник Ірина Олександрівна

4 Пироженко Валентина Дмитрівна

5 Пересунько Ярослав Володимирович

Романенко Вікторія Анатоліївна 

7 Токова Світлана Євгенівна

8 Орленко Володимир Васильович

9 Бащенко Сергій Михайлович

10 Кончина Ольга Іванівна

11 Рябуха Юрій Володимирович

12 Троян Тетяна Євгенівна

 

З 2011 року в усіх  місцевих судах, в тому числі і в нашому, введено комп’ютерне діловодство, працює програма «Документообіг загальних судів», що полегшує роботу працівників суду. Хоча поки що ця програма недосконала, але постійно оновлюється, і є надія, що з часом буде відповідати всім вимогам. Всі дані щодо надходження, розгляду справ та документів вносяться в автоматизовану  систему документообігу. Система в автоматичному режимі розподіляє справи між суддями.

 Сьогодення Соснівського районного суду м. Черкаси - це напружена, клопітлива робота по забезпеченню та здійсненню правосуддя.